Hasret (Canan Tan)


indddir-1

            Kitabın kapağında yer alan ”Hasret en büyük esarettir” sözü kitabı almamda etkili oldu. Daha önce kitaplarını okuduğum bir yazar değildi, bu anlamda ilk kitabını okuyacaktım. Ana kahramanlarının hep üniversiteye gitmesi ve cümle benzerlikleri yüzünden bir çok eleştiriye maruz kalmış bir yazar aslında. Ancak bu kitabı güzel kılan yönlerden bir tanesi de kitabı oluşturan öykünün gerçek yaşamdan alınmış bir öykü olması insanı heyecanlandırıyor. Kitabın ilk sayfasının doğduğum bölge olan Kaman-Keskin bölgesinde başlaması da benim için büyük bir sürpriz oldu.

      Gerçek bir hikayeden uyarlanan Hasret kitabında Canan Tan, Cumhuriyet öncesi ve o dönemde yaşanan savaşın kötü yüzünü ve Lozan Anlaşması uyarınca gerçekleşen Türk-Yunan nüfus mübadelesi sonucu Müslüman bir Türk genci ile Rum kızın inanılmaz aşkını akıcı bir şekilde anlatıyor. Olay şu anda Kırıkkale iline bağlı Keskin İlçesi ve Kırşehir iline bağlı Kaman ilçesi ile Hamit kasabası bölgesinde geçmektedir. Osmanlı’nın iskan politikası ile buraya yerleştirilen Rumlar ile Müslümanlar yüzyıllardır bu bölgede barış içinde yaşamaktadırlar. Anadolu’da yıllardır gayri Müslimlerin ve Müslümanların ibadethaneleri yan yana olmuş, kimse kimsenin özgürlüğüne müdahale etmemiştir. Ancak Anadolu toprakları üzerindeki emperyal emeller barış içinde yaşayan bu toplumların huzurunu bozmuştur. 1. Dünya savaşı ve akabinde gerçekleşen Kurtuluş savaşı yılları Anadolu insanının açlık ve sefillikle karşı karşıya bırakmıştır. Osmanlı’ya 800 yıl hizmetmiş ve bunun karşılığında “Millet-i Sadıka” ismini almış Ermeni vatandaşların 1. Dünya Savaşı yıllarında Osmanlı’yı arkadan vurmaları ve aynı bölgede yaşadıkları Müslümanları katletmeleri Anadolu insanı üzerinde bir güven kırılmasına neden olmuştur. Anadolu’da aynı coğrafyayı paylaşan, beraber ağlayıp beraber gülen toplumlar artık birbirine düşman olmuşlardır. Hasret’in öyküsü de tam burada başlamaktadır. Kitabın ana karakterleri Tacettin ve Patrica birisi Müslüman bir beyin oğlu diğeri ise Keskinde taverna işleten Rum bir kadının kızıdır. Tacettin ve Patrica’nın tüm engellere rağmen filizlenen sevdası, önüne çıkan ne varsa yakıp yıkacak güçte bir kora dönüşür. Hiç bir engel tanımazlar ve evlenirler. bu evlilikten birde çocukları olur. Tüm bu iyi gelişmeler de ayrılmalarını engelleyemez. 1923 te gerçekleşen Türk-Yunan nüfus mübadelesi ile Patrica ve ailesi Yunanistan’a zorunlu göç ettirilir. Artık aşıklar ayrılmıştır ve ömür botu sürecek bir hasret başlayacaktır.

Gittin…                                       Bir yemin kaldı aramızda                                                                       Yarısı senin                                                                                               Yarısı benim…

       Yıllar geçse de iki aşığının sevdasında bir eksilme olmaz ve ikisi de birbiri için hasret çekmektedir. Tacettin’in hasreti daha büyüktür. Hem oğlu hemde karısına hasret çekmektedir. Ancak Tacettin hayatına devam etmek zorunda kalır. Görücü usulü olarak başkası ile evlendirilir fakat kalbinden aşkını bir türlü çıkartamaz. Tacettin’i aşkından ve oğlundan ayıran savaş yıllar sonra onların tekrardan bir araya gelmesine vesile olur. İkinci Dünya Savaşı ile Patricia’nın oğlu savaşa katılır ve yaralanır. Hastane odasını paylaştığı kişi ise Tacettin’in eski arkadaşı olan Aris’dir. Aris Tacettin’in oğlunu hemen tanır çünkü babasına çok benzemektedir. Ona tüm gerçekleri anlatır. İlk olarak kabullenemez fakat annesinin de doğrulaması ile babasını bulmak için yola koyulur.

“Keşke seni her şeyin mümkün olabildiği bir yere götürebilsem”

“Ömür boyu süren hasretler vardır. Ne yaşanırsa yaşansın, bir yanı eksik kalır hep insanın”

Yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz....

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s