CHP ve KILIÇDAROĞLU 2


CHP ve KILIÇDAROĞLU 2

    images

     Bir önceki yazıda Kılıçdaroğlu’nun CHP’ye neler kattığı hakkında kısa bir analiz yapmıştım. Muhafazakâr tabana karşı daha çok ılımlı ve anlayışlı olunmaya çalışıldığını ve bu sebeple İslam İşbirliği Teşkilatı’nda Genel Sekreterlik yapmış birini Cumhurbaşkanı olarak aday gösterildiğinden bahsetmiştim. Aradan geçen sürede savunduğum düşünceyi destekler nitelikte birçok gelişme oldu. Özellikle Kılıçdaroğlu’nun tekrar genel başkan seçilmesi bu değişim hızla devam edeceğinin sinyallerini vermekte.

     Kılıçdaroğlu’nun kurultaydaki konuşmasında partiyi “rakı sofrasında vatan kurtaranlardan temizleyeceğim” demesi, özellikle seçilmiş ve altı çizilmiş bir cümleydi. Tabana ve muhafazakâr insanlara verilmiş bir mesajdı.

Peki, Kılıçdaroğlu böyle bir cümleyi niye telaffuz etti?

     CHP’nin seçim tarihi incelendiğinde İsmet İnönü ve Bülent Ecevit haricinde partiye %25-30 Aralığından daha fazla oy aldıran bir lider yok. CHP çok partili hayat geçildiği tarihten beri istisnalar hariç %25-30 baremini geçememektedir. Üretilen politikalar partiyi bir noktada kitlemekte ve üzerine çıkaramamaktadır. Bu sebeple kendi tabanınızdan farklı olan bir tabana yönelik açılım yapmanız gerekmektedir. Solda yer aldığınıza göre ya en sola ya da biraz sağa kaymanız gerekmektedir. En sola kaydığınızda oy olarak çok bir oy alamazsınız. Ama bunun yerine sağa kaydığınızda önünüzde 20 milyon seçmen (AKP’ye oy veren) gelmektedir.

     Kendisini muhafazakâr olarak nitelendiren ancak eşitlik ve adalet unsurları biraz daha baskın olan insanları partideki bu değişim sayesinde tabanına katmak için Kılıçdaroğlu uğraşacaktır. Rakı açılımından sonra ikinci adım olarak Mehmet Bekaroğlu’nun CHP ye davet edilmesi ve parti yönetiminde yer almasıdır.

     Mehmet Bekaroğlu siyasi geçmişi ve kişisel özellikleri ile dikkat çekmektedir.

  • Fazilet Partisi’nde bir dönem milletvekilliği yapmıştır.
  • 5 kızı ve iki oğlu vardır. Kızları başörtülüdür.
  • Numan Kurtulmuş ile HAS Partiyi kurmuştur.

Yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz....

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s