Her Şeyi Ben Bilirim !!!


         davutoglundan-cozum-sureci-aciklamasi

          Demokratikleşme adı altında bir çözüm süreci başlatıldı. Slogan ise analar ağlamasın. Evet içinde azıcık bir insanlık onuru taşıyan hiç bir kimse anaların ağlamasını istemez. Bu zamana kadar hem gözyaşlarımız hemde kanlarımız sel oldu aktı terör yüzünden. Maddi kayıpları hiç hesaba katmıyoruz bile. Herkes bir an önce bu kanın durması yönünde mutabık. Ancak yöntem yanlış. Siyasi rant uğruna gerçekleşen çözüm süreci daha çok kanın akacağının habercisi.

Çünkü çözüm süreci kapsamında sözde bir ateşkes imzalandı. İki taraf da birbirlerine dokunmadılar. PKK silahlı unsurlarını Suriye’ye kaydırdı ve burada özerk bir devlet kurmak için bir çok eyleme katıldı. Çözüm süreci PKK’nın da işine geldi çünkü cephede birden savaşamazdı. Ama bu süre zarfında boş da durmadılar ve şehir yapılanmalarını güçlendirdiler. Şehir yapılanmalarını güçlendirdiğini geçtiğimiz günlerde sözde Kobani için sokağı karıştırdıkları zaman anladık. O zaman sormamız gerek soru çözüm sürecinde ne yapıldı? PKK’nın etkisini kırmaya yönelik neler yapıldı? İç İşlerin Bakanı Efkan Ala’nın  bu günkü sözleri ise manidar; çözüm sürecinde bölgede alan hâkimiyetini kaybettikleri zamanların olduğunu itiraf ederek, “Kırsalda terör baskısı arttı, şehirlere inmeye, hâkim olmaya başladılar. Bu süreçte seçime gidilmez. Kamu düzenini sağlayacağız, seçime o atmosferde gideceğiz” dediği iddia edildi.

        Genel Kurmay Başkanı açıklama yapıyor; “çözüm sürecinde bize bilgilendirme yapılmadı. Rapor gönderileceği söylendi hala rapor elimize ulaşmadı. 30 yıldır terörle biz mücadele ediyoruz bizimde fikrimiz alınması gerekirdi” Evet Türkiye 30 yılı aşkındır terörle mücadele ediyor ancak bu konuda hala oturmuş bir politika maalesef yok. Yıllarca mücadeleye rağmen Terörle Mücadele Üst Kurulu yeni kuruldu. Kuruldu kurulmasına ama yine kurumlar arası koordinasyonu sağlayamadı. Türk ve İslam tarihinde “istişare” yönetim teorisinde ise “yönetişim” olarak geçen kavramı hala özümseyemedik. Hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet veya aklınıza gelen kurumlar tek başına terörle mücadele etmeye çalışmaktadır.

Yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz....

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s