HİNDİSTAN (MİSTİK DÜŞÜNCELER ÜLKESİ)


MutantX_180px-Gandhi_studio_1931   Doktora dersinde ödev olarak aldığım “Hindistan’da Yönetim Geleneği” isimli çalışma sayesinde Hindistan hakkında biraz okuma yapma olanağı sağladım. Gerçekten çok ilginç bir ülke. Ülkemizde aslında Hindistan ile ilgili fazla bir çalışma yok. Genellikle Hindistan denildiğinde Kurtuluş Savaşına yapılan yardım ve İş Bankası’nın kurulmasındaki katkılarından bahsedilmektedir. Türk milleti olarak pek ilgimizi çeken ülkelerden birisi olmamıştır.

     Hindistan diller, dinler ve kültürler ülkesidir. İngiliz tarafından uzun yıllarca sömürülmüştür. Ancak İngilizler sayesinde ise kendi bilincinin farkına varmışlar ve bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Ne hikmetse İngilizlerin sömürdüğü pek çok ülke günümüze çok iyi bir konumdadır. Amerika’yı da İngilizler sömürmüştü ve şimdi süper güçler. Hindistan birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmaktadır. İnsanlar tarafından oraya çıkarılmış birçok dininde de merkezidir. Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizm gibi dünyevi dinleri aynı zamanda da İslamiyet, Yahudilik ve Hıristiyanlık gibi semai dinleri aynı anda bünyesinde barındırmaktadır.

     Hindistan ile ilgili ilginç bilgiler;

  • 18 ayrı dil ve 700 ün üzerinde lehçe konuşuluyor.
  • 177 milyon Müslüman nüfus ise Endonezya ve Pakistan’dan sonra üçüncü büyük Müslüman ülkesi
  • 000 cami ile tüm İslam dünyasından daha fazla camiye sahiptir.
  • Nüfusunun %46’sı okuma yazma bilmediği halde 13 Nobel Ödülü vardır.
  • ABD’de 5,500 üniversite varken Hindistan’da 8,400 üniversite vardır.
  • %44’ünde elektrik yokken Aya uydu indirmiş 4 ülkeden biri ve uzayda 412 uydusu vardır.

nandiholycow

     Buddha tarafından çıkarılan Budizm Hindistan’da doğmuştur ve tüm dünyaya yayılmıştır. Bu gün spor olarak yapılan meditasyon ve yoga Budizm’de bir ibadet şeklidir. Burada ortaya çıkan kültür ve düşüncelerde hiçbir zaman şiddet ön planda olmamıştır. Budizm de yine sevgi üzerine kurulan bir dindir. Aslında dinden çok iyi bir ahlak da denebilir. Çünkü 4 temel prensipten oluşmaktadır ve bunlar;

  • Hayat acıdır üzüntü ve ıztırarlarla doludur.
  • Acıların kaynağı açgözlülüktür.
  • Beden isteklerine bağımlılıktan kurtulan kişi için ölüm korkusu yoktur
  • İnsanı kurtuluşa götüren yol 8 basamaklıdır bunlar doğru inanmak doğru düşünmek doğru konuşmak doğru davranmak doğru yaşamak doğruya yönelmek doğruları kavramak ve doğru yol açmaktır. Bunlara uymak Nirvana’ya yani arzu ve hırsların yok olduğu bir duruma yükselmek demektir.

     Tabiki söz konusu Hindistan olunca Gandhi’den de bahsetmek gerekmektedir. Yüce ruh” anlamına gelen “mahatma” ve “baba” anlamına gelen “bapu” adlarıyla da anılan Gandhi, Hindistan’da doğmuştur ve İngiltere’de hukuk eğitimi almıştır. Daha sonra ise yapılan haksızlıkları görerek Hindistan’da özgürlük ayaklanmalarını başlatmıştır. Ancak Gandhi’nin farkı ise şiddete başvurmadan kaba kuvvetsiz bir yöntem kullanmasıdır. Henry David Thoreau’nun “sivil itaatsizlik” kavramını kendine göre yorumlayarak ortaya pasif direnişi yani “Satyagraha Felsefesi”nin öncüsüdür. Bu felsefe, Hindistan’ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştur. Satyagraha, “hakikate tutunma”, “gerçeğe bağlılık”, “ruh gücü ve sevgiden doğan kuvvet” anlamına gelmektedir. Gandhi yasanın belirli davranış biçimlerine karşı gelirken, yasanın öngördüğü cezaya da katlanmıştır. Çünkü Satyagrahi (sivil itaatsizliği uygulayan kişi), yasalara aklını kullanarak ve isteyerek boyun eğer. Ancak yasalara bu biçimde uyduktan sonra insan, kuralların adaletli ya da adaletsiz olduğuna karar verebilir. Eğer adaletsizliği görüyorsa yasalara karşı boyun eğmezliğe başvurabilir.

     Gandhi tüm dünyaya şiddete başvurulmadan da haksızlıklara karşı gelinilebileceğini göstermiştir. 

Yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz....

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s