OTOMAT YAŞAMIMIZ…


                 Günlük hayat içinde o kadar kaybolmuşuz ki kafamızı kaldırıp da şöyle bir etrafımıza bakamıyoruz. Hırslarımız, yapmamız gereken işlerimiz, kariyer hedeflerimiz, bizi hoşnut eden alışkanlıklarımız, hep “ben” etrafında dönen yaşam döngümüz. Artık hepimiz aynı otomat insanlar olma yönünde ilerliyoruz. Aynı düşünüp, aynı giyinen, aynı telefonları kullanan, aynı kafe-restoranda yemek yiyen, aynı markalardan alışveriş yapan otomat insanlar. Gözünüzde Matrix filmindeki o herkesin birbirinin aynısı olduğu, adeta kopyala-yapıştır ile çoğaltılmış insanları aklınıza getirin. Belki de böyle yönetilmemiz ve sevk edilmemiz daha kolaydır. Bu olay otomatizm kavramı ile açıklanmaktadır. Zihin üzerindeki kontrolün kaybedilmesi, düşündüğümüzü sanıp popüler yaşamın hakimiyetine bilinçsizce girmemizi ifade etmektedir.

    Kendimin de otomat bir insan olduğunu öğrencilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz Kütahya Çocuk Esirgeme Kurumu Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ziyareti sırasında fark ettim. Aslında etrafımızda hiç de farkında olmadığımız ne yaşamlar varmış! Bir tarafta ailesinin odağında bir dediği iki edilmeyen çocuklar, bir tarafta yaşamı başka insanların merhametine bırakılmış çocuklar. Sevgiye en çok ihtiyaç duydukları anda sevgiden mahrum kalabiliyorlar. En çok da dikkatimi çeken ve duygulandıran nokta, hiç tanımadıkları insanlara sımsıkı sarılmalarıydı. Çünkü onlar çocuk ve içlerinde hiçbir kötülük yok, tek istedikleri biraz sevgi. Onlara ilgi ve sevgi gösteren öğrencilerimize karşı hiçbir yabancılık çekmeden tüm içtenliklerini gösterdiler. Daha birkaç saat önce tanıştıkları öğrencilerimiz ile çok sıcak ilişkiler kurdular.

            Çocuklar villa tarzı evlerde kalıyor ve her yaş gurubun villası ayrı. Evler gayet temiz ve bakımlı. Kitap okuma salonları, etüt odaları, yatak odaları, oyun salonları her şeyleri mükemmel bir şekilde tasarlanmış. Tabi ki hiçbir maddi unsur aile sevgisinin yerini tutmaz ancak yine de rahatlarının yerinde olması sevindirici.

Yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz....

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s