KÜÇÜK PRENS


0000000628979-1.jpg

        Malum çağımızın vazgeçilmez fenomeni sosyal medyada ve bende biraz vakit geçiriyorum. Sosyal medyada son zamanlarda bir kitap dikkatimi çekti ve sürekli bu kitaptan sözler paylaşılıyordu. Kitabı almaya karar verdim ve en yakın kitapçıya girdim. Kitabı ilk gördüğümde almakta kararsız kaldım. Çünkü bir çocuk kitabıma benziyordu ve iç sayfalarında resimler vardı. Çok basit olacağı konusunda tereddütlerim vardı. Ne yapalım kalabalığa uyalım o kadar kişi okumuş ve beğenmiş dedim, kitabı aldım. Kitabı okudum ve kitap gerçekten basitti. Ancak çok güzel bir kurgusu vardı. Sade, akıcı ve aynı zamanda içeriğine bir çok anlamın gizlendiği bir hikaye.

         Kitap konusunda biraz araştırma yaptım ve karşıma çok ilginç bilgiler çıktı. 145 milyonun üzerinde baskı adediyle dünyanın en çok satan 10 kitabı arasında yer alıyor. Kitap şu anki kısa hâline gelmeden önce aslında yaklaşık 1000 sayfalık bir esermiş. Yazarı Saint-Exupéry’nin kitabı kısaltması üzerine söylediği tahmin edilen sözü ise çok ilginç: Mükemmelliğe, yazıya eklenecek hiçbir şey kalmadığında değil, yazıdan çıkarılacak hiçbir şey kalmadığında ulaşılır.

     Kitapta Saint-Exupéry’nin yaşamına ait birçok ayrıntının yer aldığı düşünülüyor. Saint-Exupéry 2. Dünya Savaşı sırasında pilottu. 1935 yılında bir hız rekorunu denerken, tıpkı kitabın anlatıcısı gibi Sahra Çölü’nün ortasına düştü. Araştırmacılara göre kitap için yazara ilham veren karısı Consuelo da ‘Küçük Prens’in gezegeni gibi volkanlarla dolu olan El Salvador’da yaşıyordu. Ve tıpkı Küçük Prens’in gülü gibi bitmek bilmeyen istekleri ve korunma arzusu vardı. Kitaptaki tüm çizimler yazara ait sulu boya çizimlerdir.

      Dünya Savaşı sırasında görevi gereği 31 Temmuz 1944’te Akdeniz semalarında havalanan yazardan bir daha haber alınamadı. Ta ki 1998 yılında Marsilyalı bir balıkçının yazara ait bilekliği bulana ve 2004 yılında yine Marsilya kıyılarında yapılan araştırmalar sonucu uçağın enkazı bulunana kadar. Ölümünden 65 yıl sonra, bir Alman pilotu Hors Rippert, yazarın kullandığı uçağı düşürdüğünü itiraf ediyor ve “içinde kimin olduğunu bilseydim ateş etmezdim,” diyor.  

Kitabın ana teması (Çisem Dağdelen, listelist.com):

 • Bakmaya değil, görmeye çalış
 • Gerçek duygularını saklamak daha önemli şeylere bedel olabilir.
 • Başkalarını değil kendini yargıla
 • Kibirli olma
 • Unutmak için içmek berbat ve zayıf bir çabadır.
 • Kendini asla fazla ciddiye alma
 • Eğlenceyi unutma
 • Keşfetmek için içgüdülerini takip et
 • Yabancılardan öğreneceğin çok şey olabilir
 • Sevdiklerinizin yerini hiçbir şey dolduramaz
 • Bazen sevdiklerinizin özgürce uçmasına izin vermeniz gerekir.

Yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz....

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s