Modern Zamanlar – Charlie Chaplin


Modern Zamanlar sıradan insanın makineleşmeye karşı yaşadığı politik korkuyu anlatan Chaplin’in en komik filmlerinden biridir. Bu film Chaplin’in ilk, en açık şekilde görülen politik temalı filmidir ve endüstri toplumunu kötüleyen bir görüntü vermesi ve sıradan toplum insanının makineleşme karşısında ezilmesinin gösterilmesi bazı çevrelerde ilk yayınlandığında tartışma yaratmıştır. Modern Zamanlar filminin açılış sahnesi Chaplin’in seyirciye söylemek istediği şeyi tam olarak özetliyor denilebilir. İlk sahnede bir koyun sürüsünü görürüz ve hemen sonrasındaki sahnede fabrikaya doğru yürüyen bir grup erkeği görürüz. Bu sahne insanların nasıl zekasız birer koyun sürüsüne dönüştüğünü sembolize eder. Daha sonra Tramp’i bir fabrika işçisi olarak, montaj hattında görev yaparken, modern, endüstriyelleşmiş dünyada hayatta kalmaya çabalarken görürüz. Fabrika sahnesinde duyulan arka plan seslerinin kullanımı son derece mükemmel denilebilir. Seyirci, biplemeleri, tuşları, tekerleri ve çekilen, itilen, dönen vinçlerin seslerini duyar. Filmin en komik sahnelerinden biri, Tramp’in “modern” bir beslenme makinası tarafından birçok ahlaksız duruma maruz bırakılarak beslenmeye zorlandığı ve makinenin bir süre sonra kontrolden çıktığı sahnedir. Modern Zamanlar belki de Chaplin filmlerinin en komik bölümlerini içerir. Chaplin’in hapse atıldığı (Film boyunca üç farklı durumda hapse atılır), tuz zannettiği için kaçak olarak ülkeye sokulmuş kokainleri yutması gibi. Bir başka sahne ise oyuncak bölümünde Küçük Serseri’nin gözleri kapalı şekilde paten kaymaya çalışması, yerlerin inşaat halinde olmasından ve büyük bir çukurun varlığından haberdar olmadığı sahnedir. Ve son olarak başarılı bir garson olmaya çalıştığı ancak mutfaktaki “giriş” ve “çıkış” kapılarını sürekli karıştırması yüzünden ortaya çıkan bir sürü kaza ve etrafa saçılmaların olduğu bölüm vardır.

        Modern Zamanlar’ın hikayesi teknik olarak 4 bölümden oluşur: Dükkan, Hapishane, Gözlemci ve Garson. Açılış sahnesinde bir grup koyunun sürü halinde koşuşturduğunu ve hemen sonrasındaki sahnede bir grup erkeğin fabrikaya yürüdüğünü görürüz ki bu, insanların birer zekasız inek sürüsü gibi işlerini yapıp ayrılmalarını sembolize eder. Daha sonrasında Tramp’in bir montaj hattında fabrika işçisi olarak çalıştığını görür ve bu hızlı iş temposuna ayak uydurmaya çalışmasına tanık oluruz.

      Fabrikadaki başlangıç sahnesi, teknolojinin modern dünyasını ve işçilerin kölelik gibi yaptıkları işleri gösterir. Tramp kısa bir sigara molası vermek için bile tuvaleti kullanamaz. Patronu büyük ekrandan tekrar işe gönderebilmek için sürekli onu izlemektedir.

      Filmin en komik sahnelerinden biri, Tramp’in “modern” bir beslenme makinası tarafından birçok ahlaksız duruma maruz bırakılarak beslenmeye zorlandığı ve makinenin bir süre sonra kontrolden çıktığı sahnedir. Bu sahne kelimeler ile tarif edilemez ve komedi unsurlarının mükemmelliğinin anlaşılabilmesi için izlenmesi gerekir. Fabrikada biplemeler, tuş sesleri, tekerler ve çekilen, itilen, dönen vinçlerin sesleri gibi arka plan seslerinin kullanımı çok başarılıdır. Duyulabilen tek konuşma sesi ise dev ekrandan gelen fabrika patronunun emirler verdiği seslerdir.

Daha fazla bilgi için: https://dusunbil.com/charlie-chaplin-ve-modern-zamanlar/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz....

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s