Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Tercih (SBKY)


Siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanında doktora yapan bir akademisyen olarak gördüklerimi, okuduklarımı ve düşündüklerimi yine kamu yönetimi okuyan öğrencilerle paylaştığım bir instagram hesabı (bağlantı adresi) yönetiyorum. Son zamanlarda özellikle Yükseköğretim Kuruları Sınavı geçtikten sonra bu bölümü tercih etmeyi düşünen üniversite adaylarından birçok soru gelmektedir. En çok gelen sorular; siyaset bilimi ve kamu yönetimi nasıl bir bölümdür? İş imkânları nelerdir? Tavsiye eder misiniz? Avantajları var mıdır? Şimdi hepsine cevap vermeye çalışalım.

Burası çok önemli…

Bölüm bilgisine geçmeden önce bir üniversiteyi, bölümü veya mesleği tercih ederken iş imkânı, maaş imkânı gibi şeylerden önce o mesleği sevip sevmediğinize odaklanın. Sevmediğiniz bir yemeği yemezsiniz, sevmediğiniz bir filmi izlemezsiniz, sevmediğiniz yere gitmezsiniz. Peki, sevmediğiniz işi niye yapıyorsunuz? İnsanın sevmediği bir işte başarılı olması mümkün mü? Bir resim çizmeyi sevmeyen ressam düşünün! Bu kişi dünyanın önde gelen bir ressamı olabilir mi? Bölüm tercihi yaparken kimseyi dinlemeyin. Özellikle ebeveynlerinizi. Sadece duygularınıza kulak veriniz. Sevmediğimiz işleri yaptığımız için kimse işinde özveri ile çalışmıyor. Kimse mutlu değil. O yüzden bir kuruma gittiğinizde sizi başından salmaya çalışan personellerle karşılaşırsınız. Sevdiğiniz mesleği yapınız. Siz kendinizi geliştirdikten sonra her bölümün iş imkânı vardır. Kendini geliştirmez isen tıp okusan işsiz kalırsın.

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi nasıl bir bölümdür?

Bence güzel bir bölümdür. Çünkü siyaseti, devleti ve yönetimi seviyorum. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi sözel ağırlıklı derslerin yoğun olduğu bir bölümdür. Kamu kurumlarında istihdam edilecek personelin ihtiyaç duyacağı ekonomi, maliye, hukuk, yönetim, sosyoloji, kentleşme ve siyaset gibi dersler bölümün temelini oluşturmaktadır. Bölümün içeriğini oluşturan derslerden de anlaşılacağı üzere sosyal bilimlerin çoğu alanını kapsayan bir bölümdür. Halk arasında genel bir kanı olarak kolay bir bölüm gibi gelse de (ki açık öğretimi olduğu için çoğu insan kamu yönetimi mezunudur:) ) hakkı verilerek okunduğu zaman oldukça zor bir bölümdür. Tabi ki zorluk kişiden kişiye değişir o tarafı ayrıdır. Kafe, ev-yurt, sınav üçgeninde yaşayan birisi için oldukça zor olacaktır. Kamu yönetimi bölümünün içeriği daha çok kamu kurumlarına istihdam sağlamak üzere oluşturulduğu için özel sektörde iş yapacak kişiler açısından dezavantajlı bir bölüm olabilir. Hoş mezunların kaçı kamu kurumunda istihdam ediliyor? (Bu ayrı bir tartışma konusu). İktisadi ve idari bilimler fakültesi bünyesinde yer alan kamu yönetimi, işletme, uluslararası ilişkiler, maliye gibi programlar arasında çok olmasa da az farklılıklar vardır. Bu sebeple özel sektör düşünen kişilerin işletme gibi programları tercih etmeleri daha mantıklı olacaktır.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi İş İmkânları (istihdam Alanları) Nelerdir?

Burada bahsetmek istediğim salt anlamda kamu yönetimi iş imkânı değildir? Bunu öğrenmek istiyorsanız Google ‘ye “Kamu yönetiminde istihdam alanı yazsanız” bir dünya sayfa çıkar (merak etmeyin yazının ilerleyen kısmında var). Benim üzerinde durmak istediği yanlış bilinen bir algı olan kamu, işletme maliye okuyan işsiz kalır!!! Ne yapalım o zaman herkes tıp okusun, öğretmen olsun ya da avukatlık yapsın. Ki hukuk da patlama noktasına geldi. Kamu yönetimi okuyan işsiz kalır! Düşüncesi daha tembellerin uydurduğu bir bahanedir. Bu bölümü bitirenler hiç çalışmadan KPSS-A puan türünden 60-65 arası puan alır. Bir kaç yıl dişini sıkıp çalışan ise 80-100 arasında puan alır. 80 ve üzeri puan alan ise sıralamada ilk 2 bin arasına girer. Devlet her yıl ortalama 2-5 bin memur alımı yaptığına göre o kadar da zor değilmiş iş bulmak. Evet, İİBF-SBF bitiren 100 binlerce mezun var ama başarı düşük. Çünkü çoğu öğrenci üniversite okumuş olmak için geliyor. Bölümden haberi yok KPSS den haberi yok. Üniversitelerde genel olarak öğrenci tipi şöyledir; hocanın anlattıklarını önde oturan ve her derse gelen (vizeden sonraki hafta bile hoca ders işler korkusu ile bir tek o gelir) bir öğrenci not tutar. Tuttuğu notları anlaştığı kırtasiyeye satar. (Ne yapsın herkes ekmeğinin peşinde J ). Çoğu bölümde öğrenci çok fazla olduğu için yoklama zorunluluğu yoktur ve hiç derse gelmeyen öğrenci kırtasiyeden o notları alır. Notlarda önemli yerlere zaten yıldız konulmuştur. (Hocanın yaptığı espriyi yazan notlar vardı). Bazen notların yanında hocanın daha önceki yıllarda sormuş olduğu soru arşivleri de hediye olarak verilir. Öğrenci kırtasiyeden aldığı notun güzel bir özetini çıkarır ve ezberler. Bu şekilde sınavı geçmiştir ve diploması verilmiştir. Mezun olduktan sonraki ilk cümle “Devlet bize iş vermiyor!” Başka bir yazıda üniversite nasıl okunur bunu tartışırız.

Kamu yönetimi kapsamlı bir bölüm olduğu için iş imkânları da geniştir. Bu bölümü okuyan her öğrencinin hedefi KAYMAKAM olmaktır. Bu bölümden olabileceğiniz en kariyer meslek kaymakamlıktır. O anki iktidar ile aranız iyi ise tabi ki VALİ de olabilirsiniz. Kamu kurumlarına memur olabilirsiniz (ülkedeki tüm ebeveynlerin çocuğu için hayalidir). Genel anlamda sıralayacak olursak; mülki idare amirlikleri, İdare mahkemeleri ve bölge idare mahkemelerinde idari hâkimlik, Bakanlıklarda uzmanlık, müfettişlik, danışmanlık, Polislik, komiser yardımcılığı, komiser ve emniyet teşkilatında diğer uzmanlık görevleri, KİT’ler ile yatırımcı kuruluşlarda orta ve üst kademe yöneticilik, uzmanlık ve müfettişlik, Teftiş kurullarında müfettişlik, uzmanlık ve yöneticilik, Danıştay ve Sayıştay’da denetçi ve uzmanlık, Dış İşleri Bakanlığı’nda meslek memurluğu ve idari memurluk, İçişleri Bakanlığı’nda İl Planlama ve Koordinasyon Uzmanlığı, Rekabet Kurulu, Telekom Üst Kurulu gibi üst (düzenleyici) kuruluşlarda uzmanlık ve denetçilik, Hazine, Devlet Planlama Teşkilatı, Maliye Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, TUİK/DİE gibi kuruluşlarda müfettişlik ve uzmanlık gibi birçok meslek sayabiliriz. Bu mesleklerin çoğu kamu personel sınavı (KPSS) ile memur alımı yapmaktadır. KPSS, KPSS-B ve KPSS-A olmak üzere iki türden oluşur. KPSS-B matematik, Türkçe, tarih coğrafya ve genel kültürden oluşur ve kurumlara memur derecesi ile alım yapar. KPSS-A ise maliye, iktisat, hukuk, ekonomi, kamu yönetimi gibi alan bilgisinden oluşur ve kamu kurumlarına uzman sıfatı ile alım yapar.

Son bir hatırlatma olarak siyaset bilimi ve kamu yönetimi ile sadece kamu yönetimi bölümleri arasında hiç bir fark yoktur. siyaset bilimi daha popüler olduğu için öğrenci çekmek amacıyla bölüm simleri değiştirilmektedir.

İnstagram hesabından takip edebilirsiniz. Kullanıcı adı kamu_yonetimi_

Yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz....

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s